Uyku Apnesi Olanlara Ehliyet Yok Mu? İşin Aslı Belli Oldu!

Ehliyet alımı ilgili yeni bir sürecin başladığı haberleri resmen infial yarattı. Uyku apnesine sahip vatandaşların ehliyet almasının olanaksız olduğu haberleri pek çok yayın organında yer aldı. Uyku apnesinden muzdarip vatandaşların ehliyet alıp alamayacağı merak konusuydu.

UYKU APNESİ OLANLAR EHLİYET ALAMAYACAK İDDİASI

Söz konusu açıklamayla dolaşıma sokulan haberlere göre, ehliyet alımı ve ehliyet yenileme süreciyle ilgili alınan kararla birlikte uyku apnesi tanısı konulan kişilerin trafiğe çıkmasına artık izin verilmeyeceği öne sürüldü.

DMM AÇIKLAMA YAPTI

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise milyonların telaşlandığı konuya ilişkin açıklama yaptı. Söz konusu haberler bu açıklamayla yalanlanmış oldu.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada;

“Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde önemli bir değişiklik yapıldı. Uyku apnesi tanısı konan kişiler ehliyet alamayacak veya ehliyetlerini yenileyemeyecek.” iddiası manipülasyon içermektedir.

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair usul ve esaslar; Sürücü Adayları Ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında belirlenmiştir.

Yürürlükte olan yönetmeliğin 7. maddesi kapsamında; ağır derecede veya orta derecede uyku apnesi olanlar ile birlikte gündüz uyuklama hali tespit edilenler kişilerin tedavi görmeden sürücü belgesi alamayacakları, ancak uyku apnesinin kontrol altına alındığı veya tedavi edildiği; doktor heyeti tarafından tespit edilen kişilere sürücü belgesi verilebileceği açıkça belirtilmiştir.

Yönetmelikte güncel bir değişiklik söz konusu değildir.

Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik yapılan paylaşımlara itibar etmeyiniz.” ifadeleri yer aldı.

Buna göre, yapılan açıklamalar yalanmış olup uyku apnesinin ehliyet alma sürecinde tedavi olma şartıyla bir engel teşkil etmediği öğrenilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x